بهداشت-سموم-گندزداها-محیط زیست -مشاوره بهداشتی-اب وفاضلاب-بهداشت صنعتی
 

هر نوع ماده شیمیائی که برای کنترل آفات استفاده شود آفتکش یا Pesticide  نامیده میشوند. آفت ممکن است حشره، قارچ، علف هرز یا عوامل بیماریزا باشد. بنابراین حشره کشها، قارچکش ها یا علفکش ها از انواع آفتکش ها هستند. بعضی از آفتکش ها بسیار سمی بوده در حالی که بعضی از آنها برای انسان، حشرات مفید، گیاهان و حیات وحش کم خطر هستند. برچسبهای روی ظروف آفتکش ها حاوی اطلاعات فراوانی در خصوص نحوه استفاده آن آفتکش خاص میباشد. لذا اهمیت مطالعه و انجام توصیه های مندرج بر روی آن بر کسی پوشیده نیست.
این مقاله در بر گیرنده لیستی است که با کمک اطلاعات موجود بر روی برچسب آفتکش به شما کمک میکند تا در هر زمان که تصمیم به سمپاشی میگیرید، از آفتکش استفاده ایمن نمائید.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه بیستم آذر 1390ساعت 13:58  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
  نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم مهر 1390ساعت 12:34  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، آئين‎نامه حفاظتي كار با سموم دفع آفات در كارگاه‎ها مشتمل بر 9 فصل و 62 ماده و 6 تبصره به استناد مواد 85 و 91 قانون كار جمهوري اسلامي ايران در جلسه شورايعالي حفاظت فني مورد بازنگري قرار گرفته و به تصويب وزير كار و امور اجتماعي رسيده است.
به گزارش فارس متن كامل آئين‎نامه حفاظتي كار با سموم دفع آفات در كارگاه‎ها به شرح زير است:

هدف و دامنه شمول:
هدف از تدوين اين آئين‎نامه، اجراي مفاد ماده 85 قانون كار جمهوري اسلامي ايران به منظور صيانت نيروي انساني و منابع مادي كشور در خصوص آن دسته از نيروي كار مي‎باشد كه در تماس و كار مبارزه شيميايي با آفات و كليه امور مرتبط با آن شركت مي‎كنند.
فصل اول: تعاريف
آفات:
به كليه عوامل خسارت‎زاي زنده از قبيل جانوران زيان‎آور، عوامل بيماري‎زا و علف‎هاي هرز گفته مي‎شود كه در مزارع، باغات، كارگاه‎هاي پرورش دام و طيور، آبزيان، انبارها و اماكن مربوط به كشاورزي، خانگي و ساير كارگاه‎ها به طور مستقيم يا غيرمستقيم موجب نابودي و يا خسارت به محصولات و فرآورده‎ها شده و ايجاد خسارت‎هاي اقتصادي يا بهداشتي مي‎كنند.

ادامه مطلب
  نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور 1390ساعت 13:19  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
مارمولک
  نوشته شده در  دوشنبه هفدهم مرداد 1390ساعت 10:22  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

مارمولك ها در دنيا از اندازه ۲ سانتي متر (گكوهاي پلنگي) تا حدود ۵/۳ متر(اژدهاي كومودو) ديده مي شوند و نبايد مارمولك هايي مانند اژدهاي كومودو را كه داراي اندازه درشتي هستند با تمساح و كروكوديل اشتباه گرفت.
سوسمارها به مانند ساير خزندگان موجوداتي خونسرد هستند. اين بدان معني است كه دماي بدن آنها تابع درجه حرارت محيط بوده و با هر تغييري در درجه حرارت محيط اطراف تغيير مي كند. لذا در درجه حرارت هاي پايين به ويژه در پاييز و زمستان به خواب زمستاني و در روزهاي گرم تابستان به خواب تابستاني فرو مي روند. تقريبا مي توان گفت سوسمارها در همه جاي ايران پراكندگي دارند. از بيابان هاي پست با زمين هاي داغ گرفته تا مناطق مرطوب و جنگلي شمال، سواحل درياي خزر و خليج فارس و درياي عمان، ارتفاعات كوه هاي البرز و زاگرس و مناطق مسكوني
بيشتر سوسمارها حشره خوارند و بسته به اندازه و جثه شان از بندپايان و گاهي جوندگان تغذيه مي كنند. بعضي از مارمولك هايي كه روي ديوار خانه ها ديده مي شوند آنها به قصد شكار بندپاياني از قبيل عنكبوت ها، رتيل ها و حشراتي كه دور نور لامپ ها جمع شده اند به آنجا مي آيند.
ارزش اكولوژيك مارمولك ها
از آنجايي كه مارمولك ها از بندپايان تغذيه مي كنند، بنابر اين يكي از فاكتورهاي طبيعي كنترل كننده جمعيت بندپايان به حساب مي آيند. در نتيجه از لحاظ اكولوژيكي در هرم انرژي داراي ارزش بالايي هستند. انسان با از بين بردن مارمولك ها از چرخه طبيعت به واقع يكي از فاكتورهاي اصلي را حذف خواهد كرد. امروزه متخصصان علوم كشاورزي و محيط زيست به اين نتيجه رسيده اند كه ديگر از سموم آفت كش براي مبارزه با حشرات آفت استفاده نكنند زيرا اين سموم آثار مخربي را بر محيط زيست وارد كرده و هر چند سال يك بار بايد نوع سم به كار رفته را به علت ايجاد مصونيت در آفات تعويض كرد و سم هاي قوي تري را به كار برد. اين امر خود به مراتب آثار وارد بر محيط زيست را بيشتر خواهد كرد. از اين رو بشر به فكر پرورش و استفاده از انواع مختلفي از بندپايان، مارمولك ها و پرندگاني مانند جغد به قصد مبارزه با آفات مزارع افتاده است. اين روش مبارزه كه امروزه در بسياري از كشورها رواج پيدا كرده تحت عنوان مبارزه بيولوژيك نام گرفته است. همان طور كه ذكر شد، مارمولك ها با كنترل جمعيت حشرات، بشر را در جهت برداشت محصول بيشتر و سالم تر از زمين ياري مي كنند.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  دوشنبه هفدهم مرداد 1390ساعت 10:17  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

در دنیا اولین بار در سال1836 میلادی توسط کوخ از روی نارون جمع اوری و به نام  Tetranychus ulmi  نامگذاری شده است.وسپس یوکویاما در سال 1929 ان را در جنس تازه ای به نام panonychus مشخص کرد و انرا در این جنس قرار داد و به نام panonychus ulmi  نامگذاری کرد.این کنه برای اولین بار در سال1353توسط صلواتیان بر روی درختان سیب منطقه گرگان که نهالهی ان از کشورهای سوئیس و فرانسه وارد گردیده بود مشاهده شد.

از میزبانهای کنه فوق در درجه اول سیب، گلابی وسیاه تلومورد حمله قرار می گیرند.بر اثر حمله این کنه به درختان میزبان برگها ضعیف و خزان کرده و میوه ها کوچک و نامرغوب می شود.کنه ماده به رنگ قرمز یا قهوه ای و دارای بدنی تخم مرغی می باشد   .


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه دوم مرداد 1390ساعت 10:53  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

سموم، خطرات و شرايط استفاده از آن


ادامه مطلب
  نوشته شده در  شنبه دهم مهر 1389ساعت 13:32  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
مسمومیت :
سم ماده ای است که اگر به مقدار کافی وارد بدن شود می تواند باعث آسیب دائم یا موقت بشود . اگر چه بعضی از مسمومیت ها عمومی و از اقدام به خودکشی ناشی می شود ، اما بقیه بر اثر مصرف موادی است که ما روزانه از آنها استفاده می کنیم .
صرف نظر از علت ، مسمومیت همیشه به مراقبت های فوری پزشکی یا بیمارستانی نیاز دارند .
هیچ وقت کوشش نکنید که شخص مسموم را وادار به استفراغ کنید ؛ این کار نه مفید نیست بلکه ممکن است حال مسموم را بدتر کند.
 
سیستم گوارش :
غذادر دهان وروده ومعده بر اثر شیره هایی که از غده های مختلف ترشح می شود ؛ هضم           می گردد. غذا وارد دهان می شود وپس ازعبور از مری به معده می رسد، بعد از یک هضم نسبی در معده غذا به مقدار کم وارد روده ی کوچک می شود . در اینجا مولکولهای غذا شکسته شده وتبدیل به مواد ساده ای می شود که خون می توادن آنها را جذب کند.
باقیمانده که معمولاً شامل مقدار زیادی رشته های سبزیجات است وارد روده ی بزرگ می شود ، در آنجا آب ومواد معدنی غذا جذب می شود وآنچه که باقی می ماند فضولات نهایی است که از راه مقعد از بدن دفع می شود .
کبد به عنوان یک کارخانه ی شیمیایی عمل می کند که به همراه سایر فعالیتها بعضی از سم ها را غیر فعال وخنثی می کند . کلیه ها خون را از وجود بسیاری از ناخالصی ها تصفیه می کنند.
چگونه سم وارد بدن می شود:
سم ها چه تصادفی وچه عمدی ازراه های مختلفی وارد بدن می شود . از طریق دهان بوسیله خوردن یا نوشیدن مواد سمی از طریق ششها به وسیله ی استنشاق گازهای خانگی یا صنعتی ، بخارهای شیمیایی یا دود ناشی از آتش ، بخاری یا اگزوز موتور های بنزینی . از راه تزریق در نتیجه گاز گرفتن بعضی از حیوانات ، حشرات ، ماهی های سمی یا خزندگان یا بوسیه ی سرنگها ی تزریق زیر پوستی . از راه خذب بوسیله پوست ، در نتیجه تماس پوست با بعضی از اسپرهای سمی مانند حشره کش ها .
 


ادامه مطلب
  نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم شهریور 1389ساعت 12:39  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
  نوشته شده در  شنبه ششم شهریور 1389ساعت 12:39  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

کشاورزی امروزه به یکی از پیشرفته ترین صنایع روز جهان تبدیل شده است.پیشرفته شدن این صنعت منجر به ساخت ماشین الات و سموم و افت کش های جدیدی و موثری نسبت شده اند.در این راستا محققان دانشگاه جایگزین مناسب و پایداری را برای افت کش های شیمیایی یافته اند تا  به این ترتیب ضمن حفظ جایگاه انها به عنوان ممکن غیر قابل توسعه کشاورزی کمک شایانی نیز به حفظ محیط زیست و سلامت کشاورزان شده باشد.این تکنیک نوین می تواند به ارایه شیوه پایدارتر برای حفاظت از محصولات کشاورزی و حتی ساختمانها و سازه در برابر اسیب ها و لطمات ناشی از موریانه ها و سایر حشرات موزی و آفت زا منجر شود.  یکی از نکات قابل توجه در خصوص این فناوری نوین راهبردیست که وی برای غلبه بر آفت ها به کار برده است.مبنای کار محققان دانشگاه MIT در این پروژه این است که سیستم دفاعی حشرات افت به طرز جالب توجهی دچار تهدید و در نهایت اختلال در کار شده است و در نهایت شکست می خورد.به  عقیده کارشناسان این یافته جدید می تواند دانشمندان را به شیوه امیدوار کننده ای برای تولید آفت کش های جدیدی سوق می دهد که در بازار  خطرات به مراتب کمتری را برای سلامتی کشاورزان و  نگهبانان محیط زیست به همراه دارند. محققان این پروژه تمرکز خود را روی پروتئین های بخصوصی متمرکز کرده اند که در اشیانه حشرات وجود دارد.

محققان در این فرایند دریافتند که این نوع پروتئین ها که از آنها به عنوان پروتئین های پیچ خورده باکترییای (GNBPs یاد میشود به عنوان نخستین خط سیستم دفاعی در برابر باکتری ها و قارچ های آفتی و بیماری زا عمل می کند که این پروتئین ها با قارچ یا باکتری رودررو می شود و آن را خورد کرده و در معرض حشره قرار می دهند و در ادامه سیستم دفاعی حشره با انها مقابله می کند.انها در ادامه متوجه شدند که نوعی قند موسوم به  GDL که نوعی قند مشتق شده از گلوگز است این پروتئین ها را ناتوان می سازد و در تنیجه حشرات یا همان آفت ها را در برابر الودگی قارچی و باکترییایی ضعیف و مستعد می سازد.نکته جالب دیگر این بود که گروهی از آفت هایی که مخصوصا در معرض GDL قرار نداشتند عمر دو برابری داشتند.از انجا که این مکانیزم دفاعی تنها از سوی گونه های خاصی از حشرات نظیر ملخ و سوسک های حمام به کار گرفته می شود  GDL نسبت به حشرات مفید و سودمندی نظیر مورچه ها و سایر  حیوانات و گیاهان بی تاثیر خواهد بود. این مورد دقیقا همان نگرانی محققان بوده است و اکنون که این معیار مهم دقیقا مد نظر قرار گرفته است می توان به کاربردی بودن آن در آینده نزدیک امیدوار بود.در حال حاضر  GDL به عنوان عامل رایج نگه دارنده مواد غذایی به شمار می رود. این قند از نوع مواد زیست تجزیه پذیر و در عین حال ارزان قیمت است.این دو عامل مهم محققان را بر آن داشته است تا از آن به عنوان جایگزین مطمئنی برای آفت کش های شیمیایی استفاده کنند.  اما استفاده از این فناوری نوین تنها به کشاورزی و مبارزه به آفات منتهی نمیشود بلکه می توان از این ترکیب نوین برای محافظت از ساختمان ها و بناهای قدیمی در برابر آفات گوناگون و حشرات موذی استفاده کرد.

منابع: اگرو اکولوژی - هسته علمی گیاه پزشکی دانشگاه خوراسگان

  نوشته شده در  پنجشنبه ششم خرداد 1389ساعت 6:50  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
استفاده از سموم کشاورزی با نام تجاری «آکسی کلرور» و «پروفنفوس» در اراضی زراعی ممنوع شد.
«حسن حسین نژاد» مسئول روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام این خبر افزود: براساس اعلام معاونت مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات کشور این سموم وارداتی در آزمایش های کنترل کیفیت استانداردهای لازم را برای مصرف نداشتند.
وی در مورد مشخصات این سموم گفت: سموم آکسی کلرور مس 35 درصد WP با تاریخ تولید 2009 و پروفنفوس 50درصد EC با شماره بچ ML090301 و تاریخ تولید 3/2009 متعلق به شرکت پگاه پرنیان اطلس است که از حیث کیفی مورد تایید نیست.
وی با اشاره به اینکه دستور جمع آوری این سموم خارجی صادر شده است افزود: بهره برداران بخش کشاورزی برای صیانت از محصولات تولیدی باید از مصرف این سموم وارداتی خودداری کنند.
برگرفته از وبلاگ :گیاه ژزشکان یاسوج

  نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم آذر 1388ساعت 10:16  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
       نکته مهم:   بيمار را آرام كنيد و از حركات بيش از حد او جلوگيري كنيد.

۱         عضو محل گزيدگي مار را بايد بي حركت و هم سطح يا كمي پايين تر از سطح قلب نگه داشت.

۲         بستن يك نوار محكم و پهن،چند انگشت بالاتر از محل گزيدگي مار بويژه اگر محل گزيدگي در دست ها يا پاها باشد. بستن نوار نبايد آنقدر سفت باشد كه جريان خون اندام را مختل كند. اگر ورم باعث سفت شدن نوار شد، آنرا باز كنيد و از محلي بالاتر ببنديد. هر 10 تا15 دقيقه، به مدت 1 دقيقه نوار را باز كرده و دوباره ببنديد. اين كار بايد تا زمان آماده شدن پادزهر ادامه يابد.

۳.          در مارگزيدگي بايد از سرد كردن عضو با آب سرد يا يخ خودداري كرد.

۴          هر چه سريعتر فرد مار گزيده را به اورژانس بيمارستان منتقل كنيد و زمان را با تلاش براي كشتن و يا گرفتن مار از دست ندهيد.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مرداد 1388ساعت 13:10  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

يكي از مباحثي كه با گرم شدن هوا مطرح مي شود لزوم سم پاشي در برخي اماكن و منازل است كه با پيدا شدن جانوران موذي نظير سوسك و موريانه و امثالهم ضرورت پيدا مي كند.
نكته مهم در اين مساله اين است كه افراد ناآشنا با استفاده از سموم نباتي سلامت افراد بخصوص كودكان، ميانسالان، خانم هاي باردار و بيماران قلبي، كليوي، ريوي و ... را به خطر مي اندازند. استفاده از سموم نباتي غير استاندارد و تاييد نشده خطر سقط جنين، مشكلات پوستي، عصبي و تنفسي را افزايش مي دهد.
در حال حاضر يكي از اصلي ترين اقدامات در مبارزه با آفات و حشرات و جانوران موذي ، استفاده از سموم شيميايي است. البته درستي يا نادرستي خود اين اقدام نيز جاي بحث دارد. ضمن اينكه افرادي هم هستند كه خودشان از عطاري ها سم مي خرند و بدون در نظر گرفتن دوز و مقدار مربوطه و با دستورالعمل هاي اشتباه، از آن استفاده مي كنند و نمي دانند با اين كار علاوه بر آسيب به سلامت افراد خانه، حشرات هدف اين مواد را نسبت به سموم مقاوم مي كنند.
گاهي ريختن اين سم ها در چاههاي فاضلاب موجب بيماري و نابودي ميكروارگانيسم هاي موجود در چاه مي شوند و به محيط زيست آسيب مي رسانند. بسياري از سم هاي موجود در عطاري ها و سم فروشي هاي غير معتبر، سموم گياهي درجه پايين و محتوي مواد دكلره است كه مي توانند تا 40 سال در محل باقي بمانند و جزو خانواده د.د.ت محسوب مي شوند و خطر آفرين هستند.
تا 4 سال قبل، صدور مجوز فعاليت شركت هاي سم پاشي بر عهده وزارت كشاورزي بود، اما از آن زمان به بعد، اين وظيفه بر عهده وزارت بهداشت گذاشته شد و در حال حاضر، اين مجوز توسط معاونت بهداشتي دانشگاههاي علوم پزشكي صادر مي شود در حال حاضر، اين مجوز توسط وزارت بهداشت فقط به 4 رشته حشره شناسي و مبارزه با حشرات ناقل، بهداشت محيط، بهداشت حرفه اي و گياه شناسي داده مي شود كه شركت سم پاشي تأسيس كنند و بازرسان بهداشت بعد از برگزاري يك آزمون، بازديد از وسايل و محل و تاييد سم مورد استفاده براي مسئول فني شركت مجوز فعاليت 2 ساله صادر مي كنند كه پس از 2 سال دوباره بايد تجديد شود.
مردم بايد حتماً از شركت هاي سم پاشي مجوز وزارت بهداشت را بخواهند و تا چند ساعت پس از سم پاشي خانه را ترك كنند تا بخارات و ذرات معلق آن از بين بروند.
سم تا زماني كه خيس است مي تواند كمي مسموميت ايجاد كند. به همين دليل توصيه مي كنيم هنگام سم پاشي و تا 48 ساعت بعد، كودكان زير 6 سال، خانم باردار، فردي كه دچار بيماري هاي ريوي، قلبي، كليوي، آلرژي (حساسيت) و بيماري پوستي است در خانه حضور نداشته باشد. به جمع كردن وسايل خانه نيازي نيست. اسبابي مانند رختخواب ها را در معرض نور خورشيد و هوا قرار دهيد. پس از سم پاشي و بازگشت به منزل در و پنجره ها بايد باز باشند تا احتمال مشكلات تنفسي از بين برود.  

  نوشته شده در  دوشنبه یازدهم خرداد 1388ساعت 0:10  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
قابل توجه کارخانجات محترم شهر صنعتی کاوه

مفتخریم به اطلاع مدیران محترم کارخانجا ت شهر صنعتی کاوه برسانیم شرکت کیمیا بهداشت ساوه با مجوز از دانشگاه علوم پزشکی اراک آماده انجام کلیه خدمات سمپاشي در زمینه مبارزه با حشرات و جوندگان موذی  و مشاوره در کلیه امور بهداشت محیط و حرفه ای با کار شناسان مجرب و متعهد می باشد .

تماس با ما:kimia.behdasht@yahoo.com

تلفن :۰۹۱۲۶۴۴۳۹۸۰ ---۰۹۱۹۶۵۶۲۰۶۰ ----۴۲۴۰۰۲۹ 

 

 

  نوشته شده در  شنبه هفدهم اسفند 1387ساعت 13:22  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

تاریخچه استفاده از سموم حشره کش

معمولا مبحث تاریخجه استفاده از سموم، در دانشکده ها و کالج ها تدریس نمی شوند اما دانستن اين تاريخچه  برای هر کس جالب  می باشد. بشر کشاورزی را از 8000 سال قبل از میلاد شروع کرد . لیکن این چینی ها بودند که پرورش کرم ابریشم را در 4700 سال قبل از میلاد انجام می داده اند . و اسنادی وجود دارد که سومریان در 2500 سال قبل از میلاد با حشرات مزاحم مبارزه می کردند. آنها این کار را با استفاده از ترکیبات سولفور انجام می داده اند.چینی ها همچنین با بهره گیری از حشره کش های گیاهی در1200قبل از میلاد برای محافظت از دانه ها و برای مبارزه با شپش بدن از ترکیبات جیوه و ارسنیک استفاده می کرده اند.اطلاعاتی وجود دارد که استفاده از حشره کش ها را به دوران روم باستان نسبت می دهد(1200 قبل از میلاد). در سالهای 1750تا 1800در اروپا انقلاب کشاورزی بر پا گردید ولزوم محافظت از غلات و تجارت آنها باعث کشف حشره  کش های گیاهی پیرتروم (pyrethrum) و دریس (derris ) گردید  .اما کاربرد نوع سنتزی پیروتروم به دهه 1930 مربوط می شودواین کاربرد  در پایان جنگ جهانی دوم گسترش زیادی پیدا می کند.امروزه استفاده از آن در کشورهای مختلف جهان توسعه یافته است .

اولین نسل حشره کش  ها ترکیباتی بودند بسیار بسیار سمی ،همچون ارسنیک و سیانید هیدروژن . که استفاده از آنها به دلیل غیر موثر بودن و یا سمیت فوق العاده متروک گردید. دومین نسل از حشره کش ها، عموما بیشتر سنتزی (آنها که توسط انسان ساخته شده اند)و ارگانیک ( به مفهوم وجود اتم کربن در آنها) بودند . 

  نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 13:32  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
پاراتیون که از جمله سموم دسته ارگانو فسفره است با ال‌دی ۵۰ ۳-۶ میلیگرم بر کیلوگرم وزن بدن (L.D.۵۰=۳-۶mgkg)در کشاورزی مصرف زیاد دارد و در بهداشت سالها جهت از بین بردن مگس‌های مقاوم به ددت و همچنین لارو پشه‌ها به کار می رفته است. (در آب به کندی هیدرولیز می‌شود).

پاراتیون تجارتی قهوه‌ای رنگ و مختصری بوی سیر دارد. فرآورده‌های تجارتی پاراتیون عبارتست از:

پودر مویابل و کنسانتره امولسیفیابل و در برخی از کشورها گرد پاراتیون به عنوان گردپاشی تهیه و به کار می‌ورد. (در ایران ممنوع است) در موقع استعمال پاراتیون کارگران باید لباس پلاستیکی و کلاه پلاستیکی و دستکش‌های لاستیکی و ماسک تنفسی به کار برند. پاراتیون نباید بلعیده، استنشاق و یا از راه پوست بدن جذب شود. سمیت پاراتیون برای انسان و پستانداران نسبتاً زیاد است و باید در به کار بردن آن مراقبت زیاد نمود.در صورتی که این سم به آبهای زیر زمینی نفوذ کند و آبهای آلوده بعدا به تصفیه خانه فرستاده شوند در صورت ترکیب این سم با کلر موادی بسیار سمی تری به وجود می آید.کاربرد این حشره کش جهت مصارف بهداشتی در ایران ممنوع است

  نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 13:27  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

طبقه‎بندي سموم

سموم را بر اساس منشأ و مواد شيميايي موجود مي‎توان به گروه هاي زير طبقه بندي نمود:

1 ـ سموم كلره (Organochlorine compounds)

اين گروه از سموم در طيف وسيعي بر عليه آفات و حشرات موذي، مورد استفاده قرار گرفته است. از مهمترين سمومي كه در اين گروه قرار دارد مي‎توان به سموم ذيل اشاره نمود : ددت, ديلدرين, BHC, ديكوفول, آلدرين, كلردان, هپتاكلر و اندوسولفان. از مهمترين خصوصيات اين سموم مي‎شود به پايداري طولاني آنها در محيط و طيف وسيع حشره‎كشي آنها اشاره نمود.

2 ـ سموم فسفره (Organophosphate insecticides)

حشره كش هاي فسفره مصنوعي، مولكول هاي آلي حاوي فسفر مي‎باشند. همزمان با جنگ جهاني دوّم اين گروه از سموم بعنوان گازهاي جنگي توسط آلماني‎ها سنتز شدند و سپس به خاصيت حشره‎كشي آنها پي برده شد. تا كنون بيش از 100 تركيب از اين سموم به بازار آمده است و از راه هاي مختلف بر روي حشرات اثر مي‎گذارند.

از مهمترين سموم در اين گروه مي‎توان به مالاتيون, پاراتيون, ديازينون, سيستوكس, متاسيستوكس, تمفوس, كلروپيروفوس متيل , پيريميفوس متيل, فنتيون و فنيتروتيون اشاره نمود. خاصيت ابقايي اين سموم در مقايسه با سموم كلره كمتر مي‎باشد.

3 ـ كاربامات‎ها (Carbamates)

اين گروه از سموم از نظر مكانيسم عمل بر روي حشرات شبيه سموم فسفره هستند. از مهمترين سمومي كه در اين گروه قرار دارند مي‎توان كارباريل, پروپوكسور, فورادان آلديكارپ را نام برد.

4 ـ سموم پايروتروئيد (Pyrethroid insecticides)

اين گروه از سموم نسل جديدي از حشره‎كش ها را بوجود آورده است. منشاء اين گروه از سموم از گل پيرتر بوده است كه مبدأ آن ايران مي‎باشد. از نظر ساختمان شيميايي, استر يك اسيد و الكل مي‎باشند. در دهة 1950 اين گروه بصورت مصنوعي سنتز شدند. اوّلين گروه از اين سموم كه به بازار عرضه شدند در مقابل نور سريعاً تجزيه مي‎شدند. متعاقباً بر روي فرمول شيميايي آنها كارهاي فراواني انجام پذيرفت و سمومي به بازار عرضه گرديد كه خاصيت ابقائي بيشتري در طبيعت داشتند. هم اكنون بيشترين استفاده را در كنترل حشرات خانگي و آفات كشاورزي به خود اختصاص داده‎اند. مهمترين پايروتروئيدها عبارتند از : آلترين, بيوآلترين, رزمترين, بيورزمترين, پرمترين, سايفلوترين, دلتامترين, سايپرمترين, لمبداسيهالوترين و فنترين. هم‎اكنون سموم فوق را در كنترل ناقلين مالاريا به صورت هاي سمپاشي ابقايي داخل منازل, سمپاشي فضايي و استفاده از پشه‎بندهاي آغشته به سموم، به كار مي‎برند.

5 ـ ساير سموم جديد

علاوه بر چهار گروه اصلي كه قبلاً توضيح داده شد, هم اكنون انواع و اقسام سموم از گروه هاي مختلف به بازار عرضه شده است كه مكانيسم عمل آنها ممكن است با گروه هاي قبلي متفاوت باشد. ازجمله مي‎توان به Biopesticides اشاره نمود كه از سم حاصل از باكتري Bacillus thuringiensis بر عليه آفات استفاده مي‎شود. گروه ديگري بنام هاي تنظيم كننده رشد حشرات (ICR’s) به بازار عرضه شده است كه مكانيسم عمل آنها بر روي حشرات همانند هورمون هاي جلداندازي و جواني حشرات است. از مهمترين نمونه‎هاي اين گوه مي‎توان به متوپرن و ديفلوبنزورون اشاره نمود. تركيبات جلب كننده حشرات, تركيبات دوركننده حشرات, عقيم كننده‎هاي شيميايي و فرمون‎هاي حشرات نيز جهت كنترل به بازار عرضه شده‎اند كه تا كنون مقدمات انجام طرح هاي تحقيقاتي خود را پشت سر مي‎گذارند.

  نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم بهمن 1387ساعت 11:6  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
از شرکت‌هاي سم‌پاشي مجوز بخواهيد

با گرم شدن هوا دوباره سر و کله حشراتي مانند پشه، موريانه، مگس، سوسک، ساس و مورچه پيدا مي‌شود و گاهي وجود آنها در داخل خانه به قدري آزاردهنده است که نه تنها موجب سلب آسايش و به خطر افتادن سلامت افراد ساکن در آن محيط مي‌شود البته براي مبارزه با همه آنها راهکارهايي وجود دارد که زياد جدي گرفته نمي‌شود و اغلب افراد به سراغ آگهي روزنامه‌ها مي‌روند تا از شرکتي که خدمات سمپاشي انجام مي‌دهد، کمک بگيرند. اگر شما هم سري به صفحات نيازمندي در بحث خدمات خانگي بزنيد، در ستون سمپاشي، با نام تعداد زيادي شرکت مواجه مي‌شويد.

 شرکت کیمیا بهداشت ساوه دارای مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی اراک  به عموم همشهریان  عزیز  وبه خصوص مدیران محترم شرکت های شهر صنعتی کاوه توصیه می نماید در امور مبارزه با حشرات و جوندگان با شرکت های دارای مجوز ومطمئن همکاری نمایند .

 

 


ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم دی 1387ساعت 7:42  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
از شرکت‌هاي سم‌پاشي مجوز بخواهيد

با گرم شدن هوا دوباره سر و کله حشراتي مانند پشه، موريانه، مگس، سوسک، ساس و مورچه پيدا مي‌شود و گاهي وجود آنها در داخل خانه به قدري آزاردهنده است که نه تنها موجب سلب آسايش و به خطر افتادن سلامت افراد ساکن در آن محيط مي‌شود البته براي مبارزه با همه آنها راهکارهايي وجود دارد که زياد جدي گرفته نمي‌شود و اغلب افراد به سراغ آگهي روزنامه‌ها مي‌روند تا از شرکتي که خدمات سمپاشي انجام مي‌دهد، کمک بگيرند. اگر شما هم سري به صفحات نيازمندي در بحث خدمات خانگي بزنيد، در ستون سمپاشي، با نام تعداد زيادي شرکت مواجه مي‌شويد.

 شرکت کیمیا بهداشت ساوه دارای مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی اراک  به عموم همشهریان  عزیز  وبه خصوص مدیران محترم شرکت های شهر صنعتی کاوه توصیه می نماید در امور مبارزه با حشرات و جوندگان با شرکت های دارای مجوز ومطمئن همکاری نمایند .

 

 


ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم دی 1387ساعت 7:42  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
ویژگی های فیزیكی وشیمیائی تعدادی از سموم شیمیائی
● آمیتراز (میتاك )

این سم خاصیت خورندگی ندارد و نسبت به گرما مقاوم است . به نظر میرسد كه اشعه ماورا بنفش , تاثیر اندكی بر پایداری ان داشته باشد در صورتی كه امیتراز به مدت طولانی درشرایط مرطوب نگهداری شود به أرامی تجزیه خواهد شد

● اندوسولفان (تیودان-فن)

ماده تكنیكال زرد یا قهوه ای رنگ میباشد . این تركیب در آب غیر محلول است ولی در حلال های الی حل می شود

● بوتاكلر ( ماچتی)

مایع كهربایی رنگ است . وزن مخصوص در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد gr/ml۰۷/۱ است . حلالیت در آب در ۲۴ درجه سانتیگراد ppm ۲۳ می باشد .

● پروپارژیت ( امایت )

پروپارژیت یك مایع قهوه ای و چسبناك است . حلالیت آن در محصول و محل كشت محصول دارد . آب mg/lit۹۳/۱ و در استون هگزان و متیل الكل بیش از g/lit۲۰۰ است . این سم در اغلب حلالهای آلی حل می شود .

● تترادیفون ( تدیون ) ـ وی ـ ۱۸ ، تدون)

ماده تكنیكال آن بصورت كریستالهای جامد ، سفید و یا زرد بسیار روشن است . حلالیت در آب در ۲۰ درجه سانتیگراد و mg/lit۰۸/۰ . با اغلب حشره كشها و قارچ كشها سازگاری دارد و بخوبی در روغن حل می شود .

● تری فلورالین (‌ترفلان)

ویژگیهای فیزیكی و شیمیایی :‌ماده تكنیكال تری فلورالین یك جامد كریستالی زرد ـ نارنجی و بدون بو است . خلوص تقریبی ماده تكنیكال ۹۶% است . تری فلورالین براحتی در آب حل نمی شود .

● دلتا مترین ( دسیس )

اگر دلتا مترین در دمای ۴۰درجه سانتیگراد نگهداری شود تا شش مته تجزیه نخواهد شد . در برابر هوا و نور خورشید مقاوم است . در فلزات خاصیت خورندگی ندارد . در محیط های اسیدی بسیار مقاومتر از محیط های قلیایی است.

● دیازینون (بازودین – دیاكاپ)

این سم به صورت روغن بدون رنگ است . حلالیت آن در دمای معمولی محیط ۴۰میلیگرم در لیتر می باشد . نسبت به نور خورشید مقاوم بوده و در محیطهای اسیدی و قلیایی ناپایدار است تنها درزمانیكه هوا آرام باشد ( سرعت باد كمتر از km/h۱۰)میتوان گرد پاشی كرد.

● روغن امولسیون شونده ( ولك )

گاهی خصوصیت روغنها را بر حسب جرم مولكولی آنها بیان می كنند . روغنهای بسیار سبك خاصیت حشره كشی چندانی ندارند به عكس در صورتیكه از مولكولهای روغنی بسیار سنگین استفاده شود علاوه بر آفت ؛ گیاه میزبان هم صدمه خواهد دید . آن دسته از هیدروكربنها برای مبارزه با آفات روی گیاهان به كار گرفته می شوند كه نقطه جوش آنها دقیقا كنترل شده و عمدتاً از هیدروكربنهای پارافینی تشكیل شده باشند . خلوص روغن از نظر وجود هیدروكربنهای غیر اشباع را با درجه سولفوناسیون نشان می دهند . اگر درجه سولفوناسیون روغن ۱۰۰ باشد یعنی صد در صد از هیدروكربنهای اشباع شده تشكیل شده است . بنابراین هر قدر درجه سولفوناسیون از ۱۰۰ كمتر باشد میزان هیدروكربنهای غیر اشباع بیشتر است . درجه سولفوناسیون در تعیین روغنها برای سمپاشی زمستانه و تابستانه موثر می باشد . مثلاً روغنهای با درجه سولفوناسیون ۸۵ تا ۹۵ برای سمپاشی تابستانه و روغنهای با درجه سولفوناسیون ۶۵ تا ۷۵ برای سمپاشی زمستانه مناسبند . روغنها را به صورت امولسیون فرموله می كنند . این امولسیون را تنها یا همراه با حشره كشهای دیگر رقیق كرده و مصرف می نمایند .

● فلومترین ( بای تیكول )

‌فلومترین مایع ، امولسین قابل حل در آب بوده ، رنگ آن قهوه ای روشن تا قهوه ای طلایی است . بوی آن معطر است .

● فن پرو پاترین ( دانیتول )

مایعی قهوه ای مایل به زرد است كه بوی ملایمی دارد و به راحتی در حلالهای آلی معمولی حل می شود . حلالیت دراب در ۲۵ درجه سانتیگراد ۰/۳۳ppm است.

● شفن والریت ( سومیسیدین)

فن والریت مایعی روغنی شكل و مایل به زرد است كه حلالیت آن در آب كم می باشد . در شرایط اسیدی در ۷۵درجه سانتیگراد به مدت ۱۰۰ ساعت در برابر هیدرولیز مقاومت می كند.

● فنتیون ( لبایسید – بایسید )

ماده تكنیكال یك مایع زرد یا قهوه ای روغنی است كه بوی سیر ملایمی دارد و با مواد بسیار قلیایی دیگر سازگار نمی باشد . فنتیون در دما و فشار معمولی پایدار است , اما در صورتیكه در معرض دما وشعله قرار بگیرد احتمال آتش سوزی وجود دارد. این سم باید در بطذریهای اصلی و پلمپ شده و در یك محل خشك و دارای تهویه مناسب نگهداری شود.

● فنیتروتیون ( سومیتیون )

ماده خالص یك مایع قهوهای مایل به زرد است كه بوی نامطبوعی دارد.حلالیت آن درآب در۲۰ درجه سانتیگراد ۳۰میلی گرم درلیتر ودر۳۰درجه سانتیگراد ۱۴ میلیگرم درلیتر می باشد.درصورتی كه فنیتروتیون دردمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری شودبه مدت ۲سال باقی خواهد ماند.این سم باآفت كشهای خنثا دیگر سازگاری دارد.

● فوزالن(زلن )

مادهٔ تكنیكال آن بصورت كریستالی بدون رنگ با بوی مشابه بوی سیر است اگر فوزالن در شرایط طبیعی نگهداری شود پایدار است . با آفت كشهای دیگر سازگاری داشته و خاصیت خورندگی ندارد بامواد قلیایی از قبیل آرسنات كلسیم گوگرددار سازگاری ندارد . زمانی كه فوزالن حرارت داده می شود بخارات سمی كلر فسفر نیتروژن و اكسیدهای گوگرد آزاد می شود.

● كلرپیریفوس ( دورسبان)

ماده تكنیكال یك جامد كریستالی كهربایی رنگ تا سفید است كه بوی ملایم گوگرد دارد ،‌حلالیت در مایعات در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد ۲mg/lit

  نوشته شده در  سه شنبه سوم دی 1387ساعت 11:38  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
ددت به عنوان اولين حشره کش سنتتيک مورد استفاده در مبارزه با آفات نباتی و ناقلين بيماريها تاثير مثبت و منفی بسياری بر سلامت انسانها گذارده است.

untitled۱.JPG

تاثير اين سم تا آنجا عميق بوده است که بسياری از مفاهيم جديد در کنترل آفات و ناقلين از جمله تئوری مديريت تلفيقی آفات با هدف کاهش اثرات مخرب اين سم و کاهش و نهايتا حذف کاربرد آن ارائه گرديده است. کشف اين ماده از جالبترين و چالش برانگيرترين کشفيات دانش بشری بوده است.

برگرفته از :سایت پزشکان بدون مرز
  


ادامه مطلب
  نوشته شده در  سه شنبه چهارم تیر 1387ساعت 13:7  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

پژوهشگران آمریکایی در پشه آنوفل ناقل بیماری مالاریا نوعی پروتئین سم زدا را شناسایی کردند که سم "د.د.ت" را از طریق متابولیسم تغییر می دهد. به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از محققان دانشگاه ایلینویز در پشه آنوفل ناقل بیماری مالاریا نوعی پروتئین سم زدای کلیدی را کشف کردند که می تواند از طریق متابولیسم ساختار سم "د.د.ت" را تغییر دهد.

سم "د.د.ت" نوعی سم آفت کش ترکیبی است که از زمان جنگ جهانی دوم برای کنترل گسترش مالاریا مورد استفاده قرار می گیرد. اکنون نتایج این تحقیقات که در مجله علمی "شرح مباحثات آکادمی ملی علوم آمریکا" (PNAS) منتشر شده است نشان می دهد که این پروتئین به این حشره امکان می دهد تا حد زیادی این سم را متابولیزه کند و مقاوم آنوفل را در مقابل "د.د.ت" افزایش دهد. گونه پشه آنوفل گامبیایی عامل انتقال انگل "پلاسمودیوم" به انسان و حیوانات است. انگل "پلاسمودیوم" عامل بروز بیماری مالاریا است. ژنوم پشه آنوفل نخستین بار در سال 2002 به دست آمد.

به گفته این محققان، پروتئینی که "د.د.ت" را متابولیزه می کند CYP6Z1 نامیده می شود و در گروه "تک اکسیژنازهای سیتوکروم P450" جای دارد. این گروه از آنزیمها در بسیاری از گونه ها به عنوان یک عامل مهم سم زدایی شناخته می شود. بررسیهای بسیاری که درباره گونه های مختلف حشرات انجام شده نشان می دهند که "تک اکسیژناز سیتوکروم P450" نقش مهمی در دفاع حشرات در مقابل سموم گیاهی ایفا می کند.

این محققان با استفاده از تکنیکهای مدرن مدلسازی روی ساختارهای سه بعدی از پروتئین مشابهی که در انسان حضور دارد موفق شدند احتمال جهت یابی مولکولی را که به پروتئین CYP6Z1 امکان می دهد "د.د.ت" را غیرفعال کند شبیه سازی کنند.


برگرفته از :سایت حشره شناسی
  نوشته شده در  سه شنبه چهارم تیر 1387ساعت 12:57  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

این ماده الکالوئیدی است که از توتون استخراج شده و قابلیت حشره‌کشی بسیار جالبی دارد. توتون یکی از اولین گیاهانی است که خاصیت حشره‌کشی آن شناخته شده و بشر از آن برای کنترل حشرات استفاده کرده است به طوریکه اروپائیان در حدود 1690 میلادی از عصاره آن برای کنترل آفات مکنده استفاده کرده‌اند. بعداً مشخص شد که مادة مؤثره سمی آن الکالوئیدی به نام نیکوتین می‌باشد. اولین بار در سال 1763 به عنوان حشره‌کش بکار رفته است. در سال 1824 الکالوئید آن به صورت خالص استخراج گردید و در سال 1904 به طریق مصنوعی ساخته شد. نیکوتین چه به صورت خالص و یا به صورت سولفات به عنوان حشره‌کش تماسی و گوارشی و گاهی تدخینی بکار می‌رود. در بازار با نام تجارتی Black leaf یافت می‌شود. این فرآورده تجارتی دارای 40 درصد ماده مؤثره نیکوتین است. با افزودن یک ماده قلیایی به این ترکیب، ماده سمی آن یعنی نیکوتین آزاد می‌شود. نیکوتین خالص مایعی بی‌رنگ، بی‌بو و با نقطه جوش 47/2 درجه سانتیگراد است. در مجاورت هوا اکسیده شده و به رنگ قهوه‌ای و تیره درمی‌آید. بوی نامطبوعی دارد. نیکوتین با آب در دمای پایین‌تر از 6 درجه سانتیگراد قابل اختلاط است و در حلالهای آلی به خوبی حل می‌شود.

فرمول شیمیایی نیکوتین
نیکوتین به میزان 1 تا 8 درصد در گیاه توتون وجود دارد. برای پستانداران به شدت سمی است. 50LD آن از طریق گوارشی برای موش صحرایی 60ـ50 میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن می‌باشد. علیه حشرات به ویژه شته‌ها نیز بسیار مؤثر می‌باشد.

در بین گونه‌های مختلف توتون فقط دو گونه Nicotina rostica، Nicotina tabacum به مقدار کافی الکالوئید نیکوتین دارند.

در برگهای N. tabacum 2 تا 5 درصد و در N. rostica 5 تا 14 درصد نیکوتین وجود دارد. در گیاه توتون 12 نوع الکالوئید شناسایی شده است و نیکوتین به تنهایی 98 درصد آنها را تشکیل می‌دهد. الکالوئیدهای آنابازین و نور نیکوتین از الکالوئیدهای دیگر گیاه توتون هستد که دارای خاصیت حشره‌کشی می‌باشند.

مقادیر LD50نیکوتین برای تعدادی از جانوران به شرح زیر است:

برای زنبور LD50عسل آن 315 میلی‌گرم بر کیلوگرم، سوسری آمریکایی 650 میلی‌گرم بر کیلوگرم، کرم ابریشم 40 میلی‌گرم بر کیلوگرم، سگ و خوک 5 میلی‌گرم بر کیلوگرم، خرگوش 9 میلی‌گرم بر کیلوگرم، موش صحرایی 1 میلی‌گرم بر کیلوگرم.

از مقایسه مقادیر LD50فوق معلوم می‌گردد که نیکوتین برای مهره‌داران بسیاری سمی است زیرا می‌تواند اعمال استیل کولین را تقلید نماید یعنی آن دسته از اثراتی که در اثر تزریق استیل کولین در بدن حاصل می‌شود به وسیله نیکوتین نیز ایجاد می‌شود. نیکوتین در محل ارتباط عصب با ماهیچه اثر می‌گذارد و باعث قطع این ارتباط می‌شود و در نتیجه فلج ماهیچه را به دنبال دارد. نیکوتین و استیل کولین در مقدار کم باعث افزایش فعالیت و در مقدار زیاد باعث قطع فعالیت اعصاب و ماهیچه‌ها می‌شوند.

برگرفته از :سایت حشره شناسی


  نوشته شده در  سه شنبه چهارم تیر 1387ساعت 12:53  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

افرادی که در طول زندگی خود بیش از ۱۰۰ روز با سموم آفت کش تماس دارند، بیش از دیگران در خطر ابتلا به دیابت نوع یک قرار دارند.

کارشناسان انستیتو ملی علوم سلامت محیط  و انستیتو ملی سرطان در آمریکا اخیرا در گزارش اعلام کردند ، تماس بیش از ۱۰۰ روز با سموم آفت کش نیز همانند بسیاری دیگر از عوامل خطرساز نظیر چاقی و کم تحرکی باید جز عوامل خطر ابتلا به دیابت به حساب آید.

به گفته کارشناسان : تماس مداوم با این گونه سموم بسته به نوع سم ، خطر ابتلا به دیابت نوع یک را بین ۲۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش می دهد.

بر این اساس تماس با سمی به نام تری کلرفان بیشترین میزان ابتلا به دیابت را موجب می شود و خطر ابتلا به دیابت نوع یک را بین ۸۰ تا ۲۵۰ درصد بسته به شکل استفاده افزایش می دهد.

منبع: پزشکان بدون مرز به نقل از نشریه پزشکی اپیدمیولوژی

  نوشته شده در  سه شنبه چهارم تیر 1387ساعت 12:50  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 

علامت خطر سمومدکتر عبدالکریم پژوهمند سموم دفع آفات را دسته ای از مواد شیمیایی خواند که کاربری آنها در دفع آفات کشاورزی، دام، حشرات خانگی، جونده های محیط خانگی و کشاورزی می باشد و بر اساس اهمیت مسمومیت زائی به چند گروه کلی تقسیم می گردند: ارگانوفسفره ها،  کاربامات ها، ارگانوکلرینه ها، حشره کشهای گیاهی، نیکوتین و فسفیدها.

رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان سموم ارگانوفسفره را بدلیل عدم پایداری در طبیعت بسیار پرمصرف خواند و افزود: اگر  چند ساعتی از برخورد محصولات با این سموم گذشته باشد و محصول کشاورزی نیز بخوبی شسته شود مشکل زیست محیطی ندارد و مصرف محصول نیز بدون اشکال است. وی سپس به دسته کاربامات ها پرداخت و عنوان کرد: ترکیبات این دسته همان حشره کش های خانگی که بصورت Spray و پودر و گچ های حشره کش کناره های دیوارها در منازل استفاده می شود. در این دسته اگر مسمومیت در حد آلودگی باشد و چندان شدید نباشد، خطر چندانی در بین نیست به خصوص اگر ، علائم بصورت افزایش ترشحات دهانی و بزاق، اسپاسم روده ای – تهوع و استفراغ و در مواردی اسهال باشد  که با پادزهر آن یعنی داروهای ضد اسپاسم آتروپینی مسمومیت متوقف و کنترل می شود.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  یکشنبه دوم تیر 1387ساعت 13:46  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
سموم عصبي[1] تركيباتي هستند كه بر روي سيستم اعصاب اثرات سوئي دارند. همانند ساير سموم ممكن است داراي اثر خفيف يا شديد باشند و اثر آن به نوع و مقدار ماده بستگي دارد. سموم عصبي با توجه به اينكه مي توانند بر توانائي فكري، كنترل اعصاب حركتي در عضله و ريتم تنفسي و ضربان قلب تاثير گذاشته و آنان را مختل نمايند، براي متخصصين بهداشت حرفه اي اهميت دارند.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  چهارشنبه یکم اسفند 1386ساعت 13:37  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
 

آیا حشره کش ها سرطانزا هستند؟

از جهاتی این امر مورد توجه می باشد ، استفاده فراوان از این نوع سموم درکشاورزی ومحافظت از دامها ،در کنترل بهداشت عمومی، در از بین بردن حشرات ، در مبارزه با برخی بیماریهای انسانی و دامی ، استفاده از سموم در منازل و مدارس ،.باغها و در مکانهای عمومی موید این امر می باشد. تقریبا تعداد 865 ترکیب حشره کش توسط آژانس محافظت از محیط زیست در امریکا به ثبت رسیده است . Environmental Protection Agency (EPA)

بسیاری از قرائن در مورد اینکه آیا حشره کش ها باعث سرطان پستان در انسان می باشند موید این است که ، دیده شده در کارگران مردی که بیشتر در معرض این سموم بوده اند ، بیشتر دچار سرطان گردیده اند. همچنین در کارگران مرد مزرعه نرخ بالاتری از برخی سرطانها شامل سرطان لب و پوست ،نوعی سرطان لمفوما

non-Hodgkin’s lymphoma)، سرطان معده ،مغز و پروستات دیده شده است.

.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر 1386ساعت 6:36  توسط كارشناسان شركت كيميا بهداشت  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM